Články

TURNAJ V ODRÁCH | Třetí místo získali v Odrách mladší žáci!

Dne 11. 5. 2024 se uskutečnil Jarní turnaj ve florbale, který pořádal florbalový klub SVČ Odry a který byl určen pro hráče ve věkové kategorii 12 až 15 let. Náš klub FBC Tigers Poruba reprezentoval tým mladších žáků, z nichž mnozí nedosahovali ani spodní věkové hranice 12 let, ale tito hráči již mají nějaké zkušenosti s účastí v zápasech kategorie starších žáků, a hlavně měli obrovskou touhu a vůli postavit věkově zralejším soupeřům a otestovat si, zdali jsou schopni důstojně čelit hře zdatnějším soupeřům.

My trenéři jsme neměli žádné tušení, jaká mužstva a jakých kvalit se turnaje zúčastní, ale přistupovali jsme turnaji tak, že vlastně není co ztratit, a pojali jsme tento turnaj jako dokonalý trénink před nadcházejícími turnaji, které mít mnohem větší prestiž. Hráči měli za úkol v zápasech ukázat to nejlepší, co v nich je a hlavně hrát maximálně týmově, uvolněně a s vysokým nasazením, což byla asi jediná cesta, jak starší žáky soupeřů potrápit. Turnaje se zúčastnilo 6 týmu, hrálo se systémem dvou skupin s následnými vyřazovacími boji a zápasy o umístění.

Prvním našim soupeřem bylo mužstvo složené z hráčů DDM Valašské Meziříčí. I přesto, že věkový a výškový rozdíl obou mužstev byl více než zřejmý, na hřišti se od prvního hvizdu rozhodčích rozehrál divoký tygří koncert, kdy hráči pestrou, aktivní, kombinační hrou dostávali soupeře pod tlak a díky vydařeným střeleckým pokusům a skvělým výkonům našich brankářů jsme mohli slavit vítězství 8:2.

V dalším zápase základní skupiny se proti nám postavil ambiciózní tým SVČ Vítkov, složený z hráčů starších žáků běžně hrajících Moravskoslezský přebor. Sebevědomí hráčů Vítkova bylo vysoké, což se projevilo krajně nesportovními gesty již v předzápasové rozehrávce. Zde se do posledního puntíku naplnilo přísloví „Pýcha předchází pád“, jelikož naše mužstvo, i přes nepříznivý stav, dokázalo zápas otočit a brilantním výkonem nakonec dotáhnout do zaslouženého vítězného konce s výsledným skóre 5:2. To už se k nám trenérům začaly dostávat dotazy od fanoušků a trenérů soupeřů, jak je možné, že ti naši „malí“ hráči hrají tak dobře a naše odpověď vždy byla, že je to proto, že tak moc chtějí, a hlavně chtějí hrát florbal.

Do semifinálového zápasu jsme nastoupili proti mužstvu Fit Sports Club Hradec, což jsme věděli, že bude tvrdý oříšek poté, jak se toto mužstvo prezentovalo v dosavadním průběhu turnaje. Tento předpoklad se sice nakonec naplnil, ale naši hráči podali opět výborný výkon na hranici svých možností, ale musíme sportovně uznat, že soupeř byl v zápase o něco lepší a donutil svou nátlakovou hrou naše hráče k chybám, po kterých pak padaly góly do naší branky. Zápas jsme nakonec prohráli 1:5 a nám nezbývalo než čekat na soupeře do zápasu o 3. místo.

Tímto soupeřem bylo nakonec mužstvo SVČ Vítkov a my jsme se tak mohli chystat na odvetu a na zápas, který pokud bychom vyhráli, by znamenal velký turnajový úspěch. Zápas se odehrával opět ve vysokém tempu s množstvím pohledných kombinačních akcí, osobních soubojů, střeleckých příležitostí a emocí, což k pořádnému florbalovému zápasu patří. Po závěrečném hvizdu rozhodčích byl stav zápasu 2:2 a tak se o bronzové medaile muselo rozhodnout v samostatných nájezdech. Byly to nervy, naši hráči se drželi kolem ramen po vzoru našich hokejistů z olympiády v Naganu a i to možná přineslo trochu potřebného štěstí, když jsme nakonec zápas vyhráli a vybojovali tak neskutečné a asi nikým očekávané 3. místo v turnaji.

Celkové hodnocení vystoupení našich mladších žáků na turnaji je tentokrát velmi jednoduché. Po celý turnajový den se hráči chovali nejen v zápasech týmově, měli velkou touhu něco zkusit dokázat a svými nebojácnými výkony ve všech zápasech si získali přízeň nejen vlastních fanoušků a zanechali tak ve sportovní hale skvělý dojem. Dokázali, že hrát florbal chtějí, věřili, že se zápasy dají zvládnou za jakéhokoliv průběžného stavu, hráli s obrovskou pokorou vůči soupeřům a dokázali, že tento sport milují a my trenéři můžeme konstatovat jediné „Jsme na vás hrdí!“

Děkujeme všem našim fanouškům za to, že nám vytvořili v podstatě domácí prostředí, rovněž děkujeme trenérům soupeřů za mnohé komplimenty, jelikož slyšet „Ten váš tým má velkou budoucnost“, to se vážně moc dobře poslouchá. V neposlední řadě bychom rádi poděkovali Simči Knotkové za pozvání a za skvělou organizaci turnaje a pokud dostaneme pozvánku, tak se budeme těšit zase za rok.

  • Jiří Fiedor, trenér