Články

OSTRAVSKÉ HRY | Trenéři hodnotí první letní turnaj, Ostravské hry!

DOROSTENCI | Kategorie „Dorostenci“ se Ostravských her zúčastnila zejména s jedním důležitým úkolem, nabrat zkušenosti s nejlepším dorosteneckým florbalem v České republice. Díky rozlosování se to podařilo úplně perfektně. Hrát proti jedněm z nejlepších dorosteneckých celků (Sokol Královské Vinohrady, FBC ZŠ Uničov, FBC Třinec) byl pro nás všechny velký zážitek. Všichni hráči bez ohledu na výsledek zápasu opravdu dřeli až do posledních vteřin a nevynechali metr prostoru a brankáři chytli spoustu gólových příležitostí soupeře. Největší zadostiučinění byly rozhovory s trenéry soupeřů, kteří nám skládali poklonu za bojovnost i v situaci, kdy by to jiné týmy vzdali a chválili kolektivní výkon a dobrý týmový duch na naší střídačce. Jak jsem se dozvěděl později, tak i někteří hráči soupeře měli slova uznání pro naše hráče. Jako trenér samozřejmě vím, kde jsou hranice našeho týmu, a tak jsem k hráčům přistupoval před i po zápasech. Na závěr bych jim chtěl z celého svého srdce poděkovat za jejich výkon, který byl v některých chvílích až za hranicí jejich možností a pociťuji velkou hrdost, že jsem je mohl v zápasech Ostravských her vést.

  • Miroslav Keberle, trenér

MLADŠÍ ŽÁCI | Stejně jako v loňském roce se i letos naši mladší žáci zúčastnili mezinárodního florbalového turnaje Ostravské hry. Za naše mužstvo nastoupili všichni hráči, kteří měli zájem se turnaje zúčastnit. Cílem účasti na turnaji bylo samozřejmě co nejlépe uspět, ale rovněž i to, aby si všichni hráči měli možnost vyzkoušet hrát proti těm nejlepším ve své kategorii a mohli tak okusit kvalitu hry soupeřů na vysoké úrovni a uvědomit si v jakých herních činnostech bude potřeba se zlepšit.

Do prvního zápasu ve sportovní hale Sareza naše mužstvo nastoupilo proti týmu Torpedo Havířov yellow. V prvním poločase byla hra obou mužstev celkem svižná, naše mužstvo zasypalo bránu soupeře sprškou střel, ale bohužel bez výrazného efektu, a tak byl stav po prvním dějství 1:1. Do druhého poločasu hráči nastoupili s cílem výrazně zlepšit pohyb na hřišti a proměnit tak očekávaný tlak na soupeře v góly do jejich branky. Na hřiště vtrhlo „stádo“ hladových tygrů, a i když výsledkem velkého tlaku na soupeřovu bránu byly z počátku obdržené branky z rychlých protiútoků, tak nakonec se podařilo skóre otočit a zápas díky obrovské víře vyhrát poměrem 5:3 a my jsme tak za bouřlivého skandování našich příznivců mohli slavit první vítězství v turnaji.

Začátek druhého zápasu s mužstvem FBC Gepardi Brno by ovlivněn úpravou povrchu hřiště ve SH Čapkárna, a tak se naši hráči udržovali v pohybu, aby jejich motory do zápasu zůstaly zahřáté. Hráči hráli celý první poločas nebojácně, byli v podstatě neustále v držení míčku a vytvářeli si i gólové příležitosti, ale častá střelba nebyla tak přesná a účinná, aby míčky doplachtily až za brankářova záda. No, a když se naopak soupeř dostal do střelecké příležitosti, tak akce skončila s opačným výsledkem, a to byl hlavní a v podstatě jediný důvod konečné porážky 0:4.

Do dalšího zápasu bylo potřeba něco změnit, a to zejména v hlavách hráčů, a tak trenér Radim provedl s hráči krátký mentální trénink v šatně a my jsme doufali, že by to mohl být třeba impuls ke zlepšení hry mužstva. To už jsme ve druhém hracím dni a stojíme na hřišti SH Třebovice a proti nám mužstvo Florbal Vsetín. Cílem našich hráčů bylo vzít si do hry jen to pozitivní z předchozího dne a byli tak namotivováni předvést to nejlepší, co v nich je. Od začátku utkání bylo možno sledovat vysokou kvalitu hry soupeře ale ani naši Tygři si nevedli vůbec špatně, hra byla vyrovnaná s množstvím dobrých střeleckých příležitostí a výborných brankářských zákroků, a tak jsme po prvním dějství odcházeli na střídačku za hratelného stavu 2:3. Za tohoto stavu šli naši hráči do dalšího boje s taktikou zodpovědné hry dozadu, ale zároveň mnohem více zvýšit agresivitu a vytvořit si větší tlak na soupeřovu bránu, což se dařilo jen chvíli. Pak přišly krizové okamžiky, nebezpečné střely soupeře ze středové části hřiště, nezvládnutá bránění standardních příležitostí soupeře a v podstatě zbytečně prohraný zápas s výsledkem 3:8. Toto skóre sice vypadá jednoznačně, ale my jsme kromě chyb v naší hře viděli i spoustu pozitiv, což mohly a měly být zbraně, se kterými jsme chtěli jít do zápasu play-off.

Do tohoto zápasu jsme nastoupili z nepříliš dobré pozice a naším soupeřem tak byl tým výše postavený po základních skupinách, tedy tým Hornets Brno. Hra se v zápase odehrávala opět ve vysokém tempu a našemu mužstvu se dařilo nesporný tlak soupeře eliminovat, a to až do 12. minuty, kdy jsme inkasovali první branku. I ve druhé půli pokračovala hra, kdy se dobré šance a střelecké příležitosti rodily na obou stranách, ale z naší strany byly mnohem méně nebezpečné, a tak jsme zápas nakonec prohráli 0:4.

Celkově hodnotíme vystoupení našich mladších žáků pozitivně zejména, co se týká herního projevu a přístupu k jednotlivým zápasům, jelikož je zcela zřejmé, že se hráči vydali ze všech sil a všechny zápasy odmakali do poslední sekundy, ovšem výsledkově už to tak dobré nebylo. Pro mnohé hráče to bylo první střetnutí s herně tak vyspělými soupeři a ani tito hráči nás nezklamali.

Zápasy nám rovněž ukázaly herní prvky, na kterých musíme nejvíce zapracovat tak, aby další turnaj, který nás čeká již za několik dní, dopadl výsledkově zase o něco lépe.

Rádi bychom poděkovali našim fanouškům za to, že nás ve všech zápasech bouřlivě povzbuzovali a vytvářeli nám tak domácí prostředí. Rovněž děkujeme trenérům Radimovi a Mirkovi za to, že nás ve všech zápasech podporovali a svými podněty přispěli nemalou měrou k pozitivnímu psychickému naladění hráčů. Nakonec bychom chtěli popřát brzké uzdravení našemu „Bobrovi“ a to nejen proto, že nám v důležitých zápasech moc chyběl, ale proto, že je prostě náš.

  • Jiří Fiedor, trenér